Kurz príprava na pôrod a materstvo - predpôrodná príprava Bratislava a okolie

03.09.2018
Pozrite si aktuálny KURZ Príprava na pôrod a materstvo.


Naučte sa počúvať svoje telo pri pôrode, nájsť vhodné polohy a správne vnútorné nastavenie na prekonanie bolestí pri kontrakciách. Správne dýchať a efektívne tlačiť pri samotnom pôrode.

Buďte pripravená na začiatky dojčenia, správne naladená a pokojná v prvých mesiacoch po narodení bábätka. Nacvičíme si správne držanie novorodenca, dojčenie, kúpanie, prebaľovanie, starostlivosť o pupček a prvú masáž. Naučíme sa rozoznávať základné potreby dieťatka a ako správne na ne reagovať.

Pripraviť sa na pôrod a na to, stať sa rodičom je veľmi dlhá cesta, pričom práve na predpôrodných kurzoch si môžete zvyšovať svoje vedomosti a sebadôveru. Dozviete sa tiež, že množstvo vecí, ktoré ste považovali za fakty sú len mýty a polopravdy. Na kurze vás sprevádza pôrodná asistentka certifikovaná na prípravu na pôrod, ktorá má skúsenosti a nadšenie pre túto oblasť vzdelávania. Pripraví vás na najvýznamnejšiu udalosť vášho života a dôležitú úlohu, ktorú budete po pôrode plniť. Nečaká vás len nudná prednáška z biológie. 

Bude vám doporučené kedy prísť do pôrodnice na pôrod, vysvetlené skracovanie a otváranie krčka maternice, opísané jednotlivé doby pôrodné a kontrakcie, vrátane toho čo budete cítiť, kedy a prečo a ako sa v daných situáciách správať. Ďalej sa dozviete spôsoby, ako môže prísť vaše dieťatko na svet. Možno sa vám bude zo začiatku zdať, že dostávate veľa informácií, ale vedieť, čo sa deje vo vašom tele vám pomôže cítiť sa istejšie a pod kontrolou. 

Dozviete sa nielen medicínske ale najmä alternatívne metódy na zmiernenie bolesti, ako sú dýchacie techniky, vizualizácia alebo masáže - naučíme sa vnímať kontrakcie z inej strany ako len ako pôvodcu bolestí - za prirodzenú súčasť pôrodu, pričom každou kontrakciou sme bližšie k vytúženému bábätku.

Kvalitná príprava na pôrod vás pripraví na dôležité situácie, ktoré potrebujete vedieť, aby ste nebola zaskočená a vedela ako sa zachovať. Čo je veľmi dôležité, aby ste nebola frustrovaná, nakoľko vaše predstavy o pôrode sa s realitou môžu podstatne líšiť. Častokrát aj ten najmenší problém bez prípravy je v situácii pri pôrode a po pôrode vnímaný veľmi citlivo. Ste na neho pripravená si viete si tak lepšie poradiť. Nie ste stratená.

Samozrejme je dobré popri kurzoch si ísť pozrieť vopred aj miesto pôrodu, pôrodné boxy a oddelenie šestonedelia. Je fajn poznať prostredie do ktorého idete. Avšak na väčšine príprav na pôrod v nemocniciach je masová príprava párov, kde nie je čas na veľa podstatných tém a otázok. Vo všeobecnosti platí, že kurzy v nemocniciach väčšinou pripravujú svoje pacientky na medicínske zmierňovanie bolestí pri pôrode, a príprava na pôrod je neosobná, vecná a stručná. Hoci chodiť na prípravu na pôrod je veľký časový záväzok, je to jeden z najzaujímavejších kurzov, ktorý v živote mamičky absolvujú.

Kedy začať na kurz chodiť?

V podstate záleží len na Vás kedy máte potrebu začať. Najlepšie však od 16 týždňa tehotenstva.

Ktoré mamičky chodia na prípravu na pôrod?  Vek ani parita (počet predchádzajúcich pôrodov) nie je podmienkou, takže na kurzoch sú vítané mamičky prvorodičky aj viacrodičky. Taktiež nie je podmienkou, že u budúcej mamičky musí prebiehať fyziologické tehotenstvo, na kurzoch sa venujeme aj rizikovým tehotným a príprave na plánovaný cisársky rez. Ako viacrodičku Vás kurz môže pripraviť po predchádzajúcej s.c na spontánny pôrod, alebo po predchádzajúcom neúspešnom dojčení na čo najlepšie začiatky laktácie.

Hodiny sa vedú teoretickou prípravou na fyziologický pôrod, spomenieme aj rekonvalescenciu po možnom cisárskom reze. O patologickom priebehu pôrodu dostáva mamička poučenie od ošetrujúceho gynekológa. 

Kurz je rozdelený na 5 základných častí: 

1. hodina - prednáška - tehotenstvo, riešenie problémov v tehotenstve, masáž hrádze, zoznam vecí do pôrodnice, zoznam pre bábätko do pôrodnice, príjem na pôrodnú sálu, nácvik dýchania pri kontrakcii, cviky panvového dna, diskusia.

2.hodina - prednáška - prenatálna komunikácia, jednotlivé pôrodné doby, úľavové polohy pri kontrakciách, prežívanie bolestí, bonding, nácvik dýchania pri kontrakcii, nácvik tlačenia, diskusia 

3.hodina - prednáška - priebeh šestonedelia, základy dojčenia, nácvik dojčenia, najčastejšie problémy pri dojčení, nácvik dýchania a tlačenia, nácvik vstávania po pôrode, základné poznatky k s.c, bonding, 

4.hodina - prednáška -  poučenie oteckov o pôrode, starostlivosť o novorodenca, kúpanie, prebaľovanie, výbava pre bábätko, základy baby masáže, nácvik masáže, nácvik dýchania a tlačenia, diskusia

Samozrejmosťou po kurze je laktačné poradenstvo v prípade potreby, aj návšteva a pomoc so starostlivosťou o novorodenca po vzájomnom dohovore. 


Viac na www.lipirea.blogspot.sk

KURZ - https://lipirea.blogspot.com/2018/09/novy-kurz-priprava-na-porod.html