Trauma

24.06.2021

Každý pôrodný príbeh má svoju silu. Čím je horší a komplikovanejší, tým väčšiu záťaž zanechá nielen na mamičke a bábätku, ale aj na pozorovateľovi. Dva silné príbehy vám teraz poviem mojimi očami... spracovávala som ich v sebe niekoľko týždnov.
Predstavte si mamičku, ktorá je už nejaký čas pred pôrodom v nemocnici, spoznáva iné mamičky a navzájom sa podporujú. Príde deň pôrodu, a vidí okolo seba týchto ľudí, príbehy, ktoré sa nezačínajú veľmi šťastne. Rozhodujú sa, ktorá mamička je viac akútna na cisársky rez. Ktorú uprednostnia. A nakoniec je to ona. Leží, zotavuje sa, bábätko s ňou. Ale vedľa sú mamičky, ktoré majú ťažké chvíle a ona je nimi pohltená. Vníma smútok, beznádej, snaží sa, aby tým ďalším nič nechýbalo. Zrazu príde deň D a idú domov. Ona a dieťatko, ktoré prestáva vnímať. Myslí na to všetko, čo bolo, bolí ju srdce z príbehov ostatných mamičiek. Zdrží ich v sebe. Ona mala dieťatko pri sebe, obaja sú zdraví. Ako je možné že si toto vyčíta? No napriek tomu sa nevie tešiť, cíti guču v hrdle a má na hrudi kameň.
Bábätko príde doma na jej holé telo, a ona vypustí svoje slzy. Plače a hovorí o všetkom, čo videla, zažila, zdielala so svojimi mamičkami.
Horúce slzy jej stekajú po tvári a dopadajú na jej krásne bábätko.
"Až dnes som si uvedomila, že som mama". Bude to dlhá cesta liečenia. Traumy. Možno si tieto prvé krásne okamihy nebude ani pamätať...
Myslíme si, prestaň, veď ty si zdravá a dieťatko tiež. Veď ty môžeš byť rada.... teš sa. Nerozprávaj už toľko o tom...
Vidím neskutočnú túžbu hovoriť, plakať, liečiť sa. Vidím túžbu byť pochopená a veľkú úľavu, že napriek zlým zážitkom sú detičky živé a niektoré čochvíľa zdravé. Vidím, že má strašnú silu každé slovo, každá slza. A je úžasné mať pri sebe niekoho, kto vám pomôže vyliečiť sa, pochopí, nechá vás vyrozprávať a vyplakať, ako to bolo i v tomto príbehu. Stačí, že to partner nepochopí a takáto trauma vie pokračovať do hrozitánskych rozmerov. Vďaka za Vás milujúci oteckovia a partneri ♡
A mamička o ktorej píšem: Si silná žena a úžasná mama!