Tokofóbia

10.12.2021

Poďme hovoriť o tokofóbii.
Pre mnohé nepochopiteľné, no ako každá fóbia, nie je príjemná ani samotnej žene. Tokofóbia je strach z pôrodu a strach z tehotenstva (ktorého prirodzeným výsledkom je pôrod). Táto špecifická fóbia často spôsobuje, že sa žena rozhodne nestať sa matkou, alebo ak áno, túži porodiť cisárskym rezom. Vyskytuje asi u 10% ľudí. Pričom medzi tehotnými ženami tento problém postihuje až 6-10% z nich.
Tokofóbia môže byť primárna (žena nikdy nerodila ani nebola tehotná) alebo sekundárna (teda vznikne po pôrode/potrate).
U niektorých žien sa tokofóbia vyvinie v dôsledku počúvania dramatických spomienok iných žien, vrátane ich matky o pôrode. Potom dochádza k asociácii nepríjemných pocitov s tehotenstvom a pôrodom.
Ak už aj žena otehotnie, príde si až nechutná, nerada sa pozerá na svoje tehotenské brucho, nejasá od radosti. Celé tehotenstvo pociťuje nepríjemné pocity, je psychicky v nepohodlí a prípadne aj trpí nočnými morami, záchvatmi paniky, či dokonca somatickými ťažkostami (bolesti brucha, hlavy, búšenie srdca). Dojčenie im príde až nechutné.
Tieto budúce mamičky preferujú pôrod cisárskym rezom pred spontánnym. Považujú ho za rozumné riešenie, najčastejšie v celkovej anestéze.
Po pôrode/prípadne potrate sa žene zvykne výrazne uľaviť.
Ako si pomôcť, ak trpíte tokofóbiou:
♡ rozprávajte sa o svojich pocitoch s človekom, ktorý vás pochopí (partner, psychológ)
♡ pripravte sa na popôrodné obdobie (cisársky rez, šestonedelie, aké sú možnosti dojčenia, starostlivosť o bábätko)
♡ ak máte veľké zrkadlo a vadí vám pohľad na seba, zakryte si časť, kde si vidíte bruško
♡ nájdite pôrodníka pre cisársky rez, ak to tak cítite
♡ ak vám príde dojčenie dieťatka nechutné, mlieko môžete odsávať a dávať vo fľaške, prípadne UM
♡ obklopte sa ľuďmi, ktorí vás rešpektujú a chápu
Nie každá budúca mamička sa teší, že je tehotná, lieta v oblakoch, nie každá žena má túžbu byť mamou. Rešpektujme sa navzájom.
To, že trpíte tokofóbiou vôbec neznamená, že budete horšia matka, že budete mať popôrodné psychické komplikácie, či nebudete ľúbiť svoje dieťatko. Neznesiete byť tehotná a rodiť. Ten malý poklad si k vám ale cestu nájde ♡
Počuli ste už o tejto fóbii predtým?