Tetovanie v tehotenstve a pri dojčení

26.02.2022

Dnes, 21. marca, je svetový deň tetovania "World Tattoo Day".  

Tehotenstvo a obdobie dojčenia je z pohľadu tetovania neprebádaná zóna. Vaše telo neustále rastie a mení sa, aby sa prispôsobilo bábätku vo vnútri. Vplyvom rôznych zmien, ktoré v tele v tomto období nastávajú, nemusí tetovanie po pôrode vyzerať rovnako ako pred ním. Melasma alebo dočasné stmavnutie pokožky a jej zvýšená citlivosť sú v tehotenstve bežné a môžu ovplyvniť to, ako vaše tetovanie vyzerá alebo ako na neho reagujete. To sa týka aj kožných zmien tesne po pôrode a pri dojčení. Pokožka je precitlivená a určité riziko infekcie tiež môže hroziť.

Pri mojom malom prieskume som si vyhľadala tatérov a spýtala sa, kedy je najvhodnejší čas na tetovanie na tele a taktiež na tvári (vo forme dočasného tetovania obočia alebo pier). Odporúčania boli prísť až po pôrode a najlepšie 3 mesiace po ukončení dojčenia.

Ak sa rozhodnem pre tetovanie je treba starostlivo zvážiť:

- miesto, kde chcem tetovanie mať (väčšinou je to na celý život a v prípade tetovaní na tvári je veľmi dôležité vybrať tú správnu metódu, ktorá vám pristane najviac)

- salón a tatéra, ktorý mi tetovanie urobí (hygiena, aké farby používa a čo obsahujú, vidieť jeho predchádzajúcu prácu) 

- starostlivosť o tetovanie v období hojenia

Ako sa o tetovanie starať?

Prvý deň si budete tetovanie umývať dezinfekčným mydlom, utriete vždy čistým obrúskom. Po umytí aplikujete masť na tetovanie v tenkej vrstve. Druhý deň a po dobu úplneho zahojenia sa tetovanie natiera 4x denne masťou. Vyhýbajte sa svetrom a oblečeniu, ktoré zanecháva vlákna. Taktiež pri sprchovaní a hygiene sa vyhýbajte miestu tetovania, aby sa nemočilo vo vode v období hojenia. Nevystavujte tetovanie slnku, nenavštevujte saunu, ani potenie sa pri fyzickej námahe nie je vhodné. Presný postup starostlivosti vám povie váš tatér, pretože sa môže líšiť (iné odporúčania sú pri obočí a perách, iné pri klasickom tetovaní trvalými farbami). 

Bepanthen Tattoo masť s pantenolom vytvára na pokožke ochrannú transparentnú vrstvu, ktorá chráni krásu vášho nového tetovania a prirodzene regeneruje a hydratuje tetovanú pokožku. Vďaka zloženiu s 5% pantenolu, mandľového oleja a včelieho vosku je starostlivosť o nové tetovanie jemná a účinná.  Umožňuje pokožke dýchať, nezanecháva biely povlak a nemusí sa z pokožky zmývať.  Bepanthen vďaka dexpanthenolu účinkuje vnútri pokožky a pomáha naštartovať samo-obnovujúce procesy.

Bepanthen Tattoo je kozmetický výrobok.                                                                                            SPOLUPRÁCA