Skrytý reflux

02.06.2020

Kyslý reflux je abnormálny spätný tok kyseliny zo žalúdka do pažeráka cez dolný zvierač pažeráka. Zvierač je svalová chlopňa, ktorá zabraňuje toku potravy zo žalúdka do pažeráka. Niektoré detičky majú zle vyvinutý tento zvierač, ktorý sa otvára a vedie k refluxu žalúdočnej kyseliny smerom hore.
Kyselina je leptavá a dráždi vnútornú výstelku pažeráka. Keďže stav je spôsobený poruchou ezofageálnej chlopne, nazýva sa gastroezofágový reflux (GER) alebo kyslý reflux alebo iba reflux. Ak problém pretrváva a priebeh je ťažší, nazýva sa to gastroezofageálna refluxná choroba (GERD).

Najčastejšie symptómy refluxu:
👶 regurgitácia (mokré grgnutie)
👶 nevoľnosť, napínanie
👶 vracanie
👶 nanovo prehltnutie vyvráteného
👶 pálenie záhy
👶 ťažkosti s prehĺtaním
👶 kyslý zápach z ústočiek
👶 záchvatovité slinenie
👶 plač pri jedle alebo bezprostredne po ňom
👶 plač pri ležaní
👶 problémy so spánkom na chrbátiku
👶 nadmerná tvorba plynu
👶 časté dojčenie
👶 podráždenosť a nepokoj
👶 hryzenie rúk
👶 podráždenosť po jedle
👶 nezáujem o jedenie
👶 spánkové apnoe
👶 pravidelné krútenie
👶 neustály plač
👶 hnačka
👶 zahlienené dýchanie
👶 syndróm Sandifera (príznaky podobné záchvatom)

Detský kyslý reflux sa väčšinou vyrieši sám, keď dieťatko vyzrie. Dovtedy sa odporúča dojčenie vo zvýšenej polohe, papanie v menších a častejších dávkach, prerušovať kŕmenie, aby si dieťatko odgrglo ak potrebuje, držanie vo vzpriamenej polohe 20 až 30 minút po kŕmení, nosenie v šatke či nosiči, klin do postielky a kočíka, prípadne odstránenie zo stravy dojčiacej mamičky mliečne výrobky na overenie, či dieťa nemá alergiu na kravskú bielkovinu.

Lieky sa odporúčajú len deťom s komplikovaným refluxom. Niektoré detičky lieky výrazne zapekajú, či zhoršujú vstrebávanie vápnika a železa.

Ak reflux spôsobuje vášmu dieťatku problémy a nepomáha nič z uvedeného, mal by sa diagnostikovať a riešiť u pediatra. Ak dieťatko zároveň neprospieva, zváži aj prípadnú intoleranciu laktózy..

Tento príspevok (ani žiadne na tomto blogu) neslúžia na diagnostiku ♡