Príprava na dojčenie

04.03.2021

PRÍPRAVA NA DOJČENIE patrí medzi veľmi zanedbávané v rámci vlastnej prípravy na materstvo. Možno sa nebudete vedieť pripraviť na všetko, čo vás pri dojčení môže stretnúť (a to ani nie je také potrebné), ale zásobíte sa vedomosťami o základných zásadách prisatia a efektívneho papania bábätka.

Budete vedieť, že kolostrum pokryje všetky potreby novorodenca, a naučíte sa ako ho získať pre bábätko čo najviac. 

Dozviete sa, že väčšie množstvo mliečka príde fyziologicky na 3.deň, pretože skôr je zadržiavané tehotenskými hormómni. 

Budete si vedieť odselektovať "neprofesionálne komentáre" zdravotníkov o tom, aké máte MALÉ/ZLÉ/VEĽKÉ/VPÁČENÉ bradavky alebo prsia. Ako "nikdy nebudete kojit". Zistíte, že plačom mlieko nestratíte, naopak - uvoľníte ho. Že pri zdravom bábätku sa prvé dni v dojčení nesmiete obmedzovať, a tiež spôsoby ako mu pomôcť sa efektívne napapať.

Okrem týchto nevyhnutných informácií aj praktické rady - že nie je nevyhnutné kupovať všetky najlepšie najznačkovejšie najmodernejšie veci, ale dieťatku najlepšie postačí váš nahý hrudník, váš oddych a časté láskanie. 

A to najdôležitejšie - veriť vo svoje schopnosti dojčiť svoje dieťatko a s prípadnými problémami sa obracať na profesionála. 

Nespoliehať sa na predopovávanie bylinkami ale na seba a pri nedostatku mliečka na zefektívnenie dojčenia a odsávanie.

Každá kvapka mliečka je pre dieťatko veľkým darom, nech už je vaše mliečko len predjedlom pred každým papaním z fľaše, zoberie si z neho veľa cenného.

Na fotografii držím kolektor materského mlieka, ktorý je mojím č.1 pri laktačnom poradenstve. Najmä pri komplikáciách s papaním na prsníku (slabí sací reflex, uzdičky v pusinke), či rozbehnutím produkcie po traumatickom pôrode. Veľa mamičiek si myslí, že nedojčenie je ich zlyhanie, pritom chyba môže byť aj na druhej strane u bábätka, hoc sa sebaviac snaží.


Existuje veľa ciest dojčenia ♡ Kým dieťatko dostáva čo i len ml materského mlieka je stále aj dojčené! Pripravte sa na dojčenie už v tehotenstve (♡)(♡)