Predávkovanie bylinkami

10.12.2021


Poznáte túto radu? "Dajte si toľko byliniek, aby z vás boli cítiť, budete mať viac mlieka!" Kto ma poznáte/sledujete dlhšie, viete že nie som zástanca "predopovávania sa" bylinkami. Všetko, čo môže byť liekom, môže byť zároveň aj jedom, ak sa nedodržia dávkovania alebo prípadne nie som vhodnou adeptkou na užívanie byliniek! Veľké množstvo byliniek denne vo forme toboliek môže mať okrem nežiadúcich účinkov na Vaše telo, veľa nevýhod aj pre bábätko. Nedodržiavanie odporúčaných dávok môže mať aj negatívne účinky.
Okrem toho, že mu môže veľa byliniek zaťažiť organizmus, ovplyvňuje jeden z najdôležitejších počiatnočných komunikačných kanálov s mamou. A to je jej vôňa, ktorú skoro plne nahradí zápach sena alebo vegety.
Taktiež ako je známe, že niektoré potraviny ovplyvňujú chuť mlieka - ako napr. cesnak, špargľa... taktiež bylinky vo veľkých množstvách môžu spôsobiť zmenu chuti mlieka, na ktorú následne dieťatko môže reagovať.
Najlepším pomocníkom pre zvýšenie tvorby mlieka je pravidelné odsávanie prsníkov (pozor nie každá odsávačka vie odsať práve vaše prsníky).
Časté ľúbenie sa s Vaším bábätkom a čo najväčší oddych sú základom nielen pre tvorbu mlieka, ale aj regenerácie po pôrode pre oboch.
Na podporu tvorby je dobré dodržať optimálny príjem tekutín, najlepšie také tekutiny, ktoré Vám chutia. Podporné čaje na dojčenie sú najlepšie v sypanej forme, v dávke 2 šálky čerstvo urobeného čaju denne. Ak Vám boli doporučené bylinky, tak sa najskôr poraďte s lekárom alebo lekárnikom o ich správnom dávkovaní a užívajte len v primeranom množstve - iba do doporučenej dennej dávky udávanej výrobcom na obale. Neprekračujte odporúčané dávkovanie.
Navarte si silný vývar a jedzte ho často. Výborné sú aj sušienky z ovsených vločiek, prípadne pivovarské kvasnice.
Ak máte iné zdravotné problémy poraďte sa so svojím lekárom, či nie sú bylinky pre vás kontraindikované (nesmiete ich užívať).
Ak užívať bylinky, tak v primeranom množstve ♡ doba užívania nemá presiahnuť 21 dní. 


Kedy by sa bylinky nemali užívať - v prípade zažívacích problémov, alergie, precitlivenosť na niektorú bylinku, nie sú vhodné pri súčasnom užívaní niektorých liekov.

Napr. senovka grécka by sa nemala užívať pri cukrovke, hypotyreóze, súčasnom užívaní antikoagulancií, teofylínu, nesteroidných antiflogistík (ibuprofen, ibalgin, diklofenak, nimesulid)

a pri benedikte lekárskom pri vredoch žalúdka a dvanástnika, Crohnovej chorobe, užívaní PPI a H2 blokátorov liekov na pálenie žáhy, ktoré sa užívajú každé ráno na lačno.