Prebaľovanie

13.04.2022

Prebaľovanie bábätka patrí jednoznačne spolu s kŕmením k najčastejším činnostiam v spojitosti s bábätkom. Starostlivosť o pokožku v oblasti genitálií sa dnešnou rýchlou dobou zvrhlo do denného rýchleho používania vlhčených utierok a plienok. Niektoré mamičky sa vracajú späť k látkovým plienkam a k čistej vode. Nie každá si to však vieme predstaviť, alebo máme časové možnosti na pranie a sušenie plienok, aj keď je to jednoznačne ekologickejšia alternatíva. 

Ak patríte k mamičkám používajúcim jednorázové plienočky, skúste vybrať pre novorodenca verziu EKO. Sú to také, ktoré obsahujú čo najmenej chémie, nie sú bielené ani nijako parfumované. Nemali by obsahovať žiadny chlór, latex, TBT (tributyltin), farbivá, ftaláty, dioxíny, prípadne potlač plienky neobsahuje ťažké kovy. 

 Vlhčené utierky by mali byť primárne využívané ako prvá pomoc pri prebaľovaní mimo domu. Na dennodennú starostlivosť je ideálne používať čistú tečúcu vodu. Pokiaľ si so svojim novorodencom netrúfate ešte chodiť "osviežiť" riťku pri prebaľovaní do umývadla, ukážem vám, ako prebaľujem detičky ja. Na umývanie používam čistú teplú vodičku v malej nádobe. Ako utierku môžete použiť nastrihanú látkovú plienku, gázu či tampóny na odličovanie. Namočíme ich do vody a nad starou plienočkou urobíme stlačením "spršku". Poutierame a plienočku vymeníme. Pri výmene plienky by sa novorodenec nemal zdvíhať tak, aby sa dvíhal chrbátik. Buď plienku podsunieme pod neho alebo dieťatko odgúľame na bok.

Pri podráždení pokožky okolo zadočka natrieme ochranným krémom. Ak podráždená nie je, nemusíme natierať. Bábätko pijúce čisto materské mlieko má zvyčajne ph stolice priateľské k pokožke. Pri umelom mlieku môže byť pokožka okolo riťuľky častejšie podráždená, a tým pádom bude vyžadovať pravideľnú aplikáciu ochranného krému. 

Na deň matiek venujem spolu s @bepanthenczsk veľký Bepanthen baby krém jednej z vás. Bepanthen Baby je určený na každodennú starostlivosť o pokožku zadočka a pomáha ju chrániť pred vznikom zaparenín. Obsahuje pantenol (provitamín B), ktorý prispieva k obnove prirodzenej ochrannej bariéry citlivej pokožky a udržiava ju jemnú a hydratovanú. Bepanthen baby je kozmetický výrobok. 

@bepanthenczsk          SPOLUPRÁCA