Podľa seba

29.12.2021


Včera som bola za 4 bábätkami. Rekord a čo sa týka zhonu a asi moja stopka tento rok. Keď som si uvedomila, že horalka ma mala zasýtiť do 4, asi to nie je veľmi dobre... Ale tak stihla som 4 papania detí prakticky na čas, a to neviem ako sa podarilo. Každé bábätko bolo krásne, výnimočné. No práve jedno vo mne zanechalo tak silný dojem. Dvojtýždňový chlapček, ktorý po rozbalení vyzeral ako taký dlhý slížik. Naozaj vysoké dieťatko. Za 2 týždne podľa váhy nepribral až toľko, ako ukazujú tabuľky, ale to čo sa na poradni bohužial nezmeralo, bola dĺžka. On za tie 2 týždne narástol od pôrodu 4cm. V 14. dňoch až dosahuje svoju pôrodnú hmotnosť (priemerne je to 10.deň). Pani doktorka odporučuje prikrmovať, a ja nemôžem ísť proti takémuto odporúčaniu, ale povzbudím mamičku, že to nemusí byť trvalé. Skúsim odporučiť kroky, ako ten dokrm čo najskôr obmedziť, aby začal papať viac. Už až tak do hĺbky svoje postupy nezverejním, pretože vždy musíte pozerať na každé bábätko a mamičku individuálne, neexistuje univerzálne odporúčanie. Možno pravidelné odsávanie pomôže, niekedy je držaná uzdička pod jazýčkom a mliečko tiež na "uzde".... Možno pani doktorka z orl urobí mliečko dosiahnuteľnejším.
Toto bábätko sa usmialo snáď aj 15x za tú chvíľku, čo som pri ňom bola. Pozeral sa na mňa tak upriamene, vnímal moje oči. A keď som vyskúšala jeho zrak, prešiel z jednej strany na druhú len za mojou tvárou, úplne zo strany na stranu. Tak uprene ma sledoval. Tie deti sú čím ďalej skôr vnímavejšie. A toto bol naozaj krásny príklad neskutočne pokojného a spokojného bábätka. Ak je aj malá chvíla, kedy treba dokrm, nevnímajme to ako zlyhanie. Pri tomto bábätku však verím, že to bude minimálny čas ♡
Každá máme sem tam okolo seba ľudí, ktorí do nás tlačia umelé mlieko. Myslím najmä rodinu, niekedy partnera, kamarátky. "Vykašli sa už na to a daj mu umelé. Veď aj ja som to tak robila." Nebolo by ľahšie im povedať, že veď áno nekojím, aby mi dali pokoj? Oni spokojné. Ja spokojná a o pár mesiacov im oznámiť, že vy ste vlastne plne kojila doteraz, len vám liezli na nervy?