Počet plienok

29.11.2022

Tak ako je to s tými plienočkami? Kedy mám bábätko prebaľovať?
Nemusíte prebaľovať pred každým dojčením. Keď je bábätko hladné, najskôr sa potrebuje napapať. Zvyčajne sa po dobrom papaní vykaká a vyciká. Bábätko prebaľujeme pokojne až po dojčení. Ak je pokakané aj skôr. Pokiaľ má žltačku a potrebujeme ho prebrať na dojčenie, prebaľovanie je výborný prostriedok na prebratie pri veľmi spavom bábätku.
Ako vyzerá 1x pocikaná plienka?
Položte si bábätko na prebaľovaciu podložku a pod neho dajte suchú plienočku. Počkajte, kým sa do nej vaše bábätko vyciká. Jedno pekné cikanie trvá tak 5 a viac sekúnd. Takúto plienočku si potom ohmatajte. Takto vyzerá 1x pocikaná plienka. Ak sú v nej 2 cikania (v noci aj 3) môže byť 2xtaká veľká. Ak bábätko prebaľujete menej často, môže byť v plienočke aj niekoľko cikaní.
Jedna pocikaná plienka váži cca 60-70g (cca 25-30g je váha samotnej plienky ale zalezi od druhu plienočky).


Ako to vyzerá, keď bábätko efektívne saje?
V priebehu prvých 8. hodín po pôrode by mal odchádzať moč a prvá stolica (smolka). Bábätko má s nami intenzívny kontakt a často papá (pokojne 8-12x denne a viac). V priemere sa novorodenec napapá z prsníka za 48 až 52 minút. Po nadojčení je spokojný, uvoľnený a má vlhké ústa.
Približne od 3.-5. dňa má bábätko za deň (za 24 hodín) 5-6 plienočiek. Jeho moč by mal byť číry a stolica sa pomaly začína sfarbovať do žlta. Bábätko rytmicky saje a prehĺtanie je počuteľné. Po dojčení je váš prsník mäkší ako pred ním.
Od 5.dňa by mala byť stolica bez prítomnosti smolky. Bábätko sa často a opakovane dojčí a má minimálne 5-6 mokrých plienok za 24.hodín. Po dojčení je spokojné, prsník pocitovo mäkší.
Stolicu môže mať 3x za deň alebo 1x za 10 dní. Ak bábätko menej často kaká, pokúste sa rozpohybovať jeho črievka masážou v smere hodinových ručičiek, polohovaním bábätka.
Približne do 10.dňa po narodení bábätko dosahuje naspäť svoju pôrodnú hmotnosť. Na poradniach bábätko prospieva podľa kriviek štandardu WHO.

Zdroje: LAUWERS, J. 2011, Counselling for the nursing mother - a lactationsconsultantś guide. 5. vydanie, Sidbury: Jones Bartlett. 2011

NINDL, G. 201é. Stillen - Evidenzbasiertes Wissen fur Klinik und Praxis. Grundkurs. Wien: Europäisches Institut fur Stillen und Lactation. 201é.

WALKER, MARSHA (Hrsg.), ILCA: Core Curriculum for Lactation Consultant Practice. Jones Barlett, Boston, 2002
GALKOVÁ, M., MATULNÍKOVÁ, L., DOBIŠOVÁ, I a kol., Základný kurz o dojčení, Inštitút pre podporu dojčenia, 2016
WHO Child Growth Standards,