Ošetrovanie pupčeka

26.07.2019

Ošetrovanie pupočného pahýľa sa v priebehu rokov rôzne menilo, princíp však ostáva rovnaký - starať sa oň, kým sa rana celkom nezahojí. Bežne sa používal ( a v niektorých nemocniciach stále používa) alkohol. Niekedy však pri jeho používaní dochádza k podráždeniu okolitej pokožky dieťatka. Dokonca sa popisuje neskoršie odpadnutie pupočného pahýľa pri používaniu liehu. Existujú aj iné spôsoby ošetrenia, ktoré sú prirodzené, a pri ich neúčinnosti sa ešte vždy možno vrátiť k pôvodnému alkoholovému ošetrovaniu.

Pupočná šnúra (pupočný pahýľ) odpadáva kedykoľvek, väčšinou v rozpätí 3 dní až 2 týždňov po narodení dieťatka. 


Ako sa čo najlepšie starať o pupočník dieťatka?

Vzduch

Dôležitá zásada je ponechať pupočník na vzduchu, veľa ho vetrať a dbať na to, aby ho plienočka neprekrývala.

Kúpanie

Starostlivosť o pupočný pahýľ po kúpaní bábätka je veľmi jednoduchá. Pri kúpaní použijeme teplú vodu, prípadne jemné detské mydlo a následne ho opatrne vysušíme mäkkým uteráčikom a necháme na vzduchu chvíľku vetrať.

Aj pupočná šnúra potrebuje trochu starostlivosti, aby sa mohla liečiť prirodzene. Existujú aj jemné spôsoby, ktoré ju udržujú čisté v priebehu dňa. Ošetruje sa nimi pahýľ pri každom prebaľovaní dieťaťa až po odpadnutie a niekoľko dní po ňom po úplne zahojenie rany.


Materské mlieko

Materské mlieko je plné živých probiotík, protilátok a antibakteriálnych vlastností - je bakteriocídne a baktériostatické, teda baktérie ničí a odpudzuje. Nakvapkajte z prsníka priamo na pupočník alebo na gázu trochu čerstvého materského mlieka, a pretrite ňou okolie, aby ste zabránili infikovaniu alebo materské mlieko použite pri liečbe už vzniknutej infekcie (ako doplnkovú liečbu k odporučenej vaším pediatrom).

Sterilná voda

Vodou na tampóne pretrite okolie pupočníka.

Bylinky

Nechtík, levanduľa, myrha, rozmarín a rašelina sú liečivé byliny, ktoré môžete použiť v bylinkovom kúpeli. Jednoducho sa následne po kúpeli uistite, že ste pupočník dobre vysušili.

Výluhom môžeme tiež pretrieť okolie pupočného pahýľa.

Dokonca je veľmi účinné oužívanie sušených byliniek - sušený rozmarín a sušená myrha -kedy sa prášok vysype po každom prebaľovaní na pupočník. Pomôžu pupočníku odpadnúť skôr (popisuje sa odpadnutie už v prvých dňoch).

Ako správne čistiť pupočný pahýľ

Pri vytierani použivame tampónik alebo kúsok gázy. Mal by byť dostatočne nasiaknutý (materským mliekom, bylinkovým výluhom alebo sterilnou vodou). Pupočníkový pahýl chytíme a jemne povytiahneme aby sme vyčistili okolie pupčeka z každej strany ako to je vidieť na videu, kde pupček v pôrodnici ošetruje mamička kolostrom. Rovnako postupujeme pri liečbe infikovaného pupočného pahýľa, kedy ho vytierame liehom alebo iným roztokom odporučeným vaším pediatrom.


Odpadol - teraz čo?

Keď pupočná šnúra dieťaťa odpadne, môžete normálne kúpať dieťa naďalej podľa vyššie uvedených odporúčaní. Majte na pamäti, že rana môže stále vyzerať červená, preto treba pupček čistiť do úplneho zahojenia aspoň 1x denne. Úplne zahojenie je otázka v ľubovoľnom rozsahu od niekoľkých dní až po dva týždne.


V minulosti sa pupček odstraňoval na 4 deň, keď mamička odchádzala s dieťatkom z pôrodnice. Avšak dnes sa už necháva spontánne odpadnúť.

Môže sa však stať, že sa pahýĺ prilepí o oblečenie dieťatka alebo sa nechtiac pri prebaĺovaní a prezliekaní odtrhne. Pokiaĺ začne krvácať nezľaknite sa! Treba ihneď dať na neho tampón alebo sterilný obväz z lekárničky a pritlačiť celou jeho plochou na pupočník kým prestane krvácať. Takúto ranu už nekrvácajúcu treba nechať prekrytú do vysušenia, následne obväz alebo gázu namočiť a jemne odstrániť, aby sme znovu nespustili krvácanie. Suchú ranu naďalej ošetrujeme do úplneho zahojenia.

Obráťte sa na svojho pediatra
Ak zaznamenáte príznaky infekcie, zavolajte svojho pediatra.
Symptómy infekcie môžu zahŕňať:
horúčku,

červený, opuchnutý a teplý pahýľ a okolitá koža,
žltý alebo zelený hnis
nepretržité krvácanie z pupočníka
nepríjemný zápach

Zdroj obrázkov a videa: vlastný archív