Odstavenie

06.05.2021

Srdce matky a materské mlieko nemožno ničím nahradiť." Ako blízko má k sebe dojčenie a láska, a aký veľký význam má pre dieťa samotné materské mlieko? Už aj krátke obdobie dojčenia znamená pre detský organizmus prísun množstva protilátok, blahodárne pôsobí na trávenie, nehovoriac o citovej väzbe, ktorá sa práve dojčením vytvára a prehlbuje. Ste úžasné za to, čo ste im dali!
Často krát mamičky idú do dojčenia s nejakým cieľom...métou...hranicou.
Existuje na odstavenie ideálny čas?
Ak to jeden z vás dvoch pociťuje, malo by odstavenie ísť ruka v ruke vzájomnou zhodou na oboch stranách.
Odstavovanie dieťaťa (aj keď nie úplne odstavenie) začína okamihom, kedy príjme prvý príkrm. Materské mlieko už po 6. mesiacoch nepokrýva úplne všetky nutričné a energetické potreby dieťatka, naďalej však zostáva významnou mliečnou zložkou potravy, zdrojom ochranných látok a lásky.
Medzi 1. a 2. rokom je materské mlieko doplnkom výživy, pretože poskytuje časť mliečnej dávky (väčšinou tretinu až polovicu). Stále má však veľmi dôležitú funkciu v posilňovaní imunitného systému dieťaťa. Do popredia sa dostáva, psychický vplyv dojčenia - kedy dieťa hľadá pri prsníku lásku, útechu a bezpečie.
Samotne odstavovanie môže prebiehať:
1. Postupne vynechávaním jednotlivých kojení a nahradzovaní inými potravinami a láskou
2. Náhle odstavenie zo zdravotných dôvodov
3. Náhle odstavenie z rozhodnutia mamičky
4. Náhle odstavenie z rozhodnutia bábätka
5. Samoodstavenie bábätka
Jednotlivé spôsoby odsavenia si preberieme v stories, ktoré uložím aj do záložiek. Nájdete v nich aj typy ako na čo najpríjemnejšie odstavenie, ak ide o akútny problém, ale aj spôsoby pri postupnom odstavovaní jednotlivých dojčení ♡
Rozhodnutie odstaviť je pre každú z nás citlivou záležitosťou. Neposudzujme sa a neodsudzujme navzájom. Pre jednu je dlhodobé dojčenie neprípustné, pre druhú je splneným snom či vynahradzovaním si ťažkých predchádzajúcich skúseností. Prosím vynechajte zo svojich fráz: Ešte stále kojíš? A tiež otázky: Už nekojíš? Kojíš ešte? Jediný koho to môže zaujímať je váš ošetrujúci lekár alebo pediater ♡