Odstavenie dieťatka

29.11.2022

"Zavolám vám tak za rok, aby ste mi ho pomohli odstaviť."
Často krát mamičky idú do dojčenia s nejakým cieľom...métou...hranicou.
🤱🏽"Nikdy som nechápala ženy, ktoré dlho koja, no teraz si neviem predstaviť, že by sme s tým sekli. Je to vydreté a také naše."
Existuje na odstavenie ideálny čas? Áno, keď to tak cíti dieťatko a ak to tak cíti mama. Stáva sa, že mama naháňa dieťatko s prsníkom, lebo sa dojčenia ešte nechce vzdať. A naopak dieťatko, ktoré odstavujeme cíti tlak a paniku rovnako, ako mamička vo vete predtým.
🤱🏻"Ako si zvýšim tvorbu mlieka? Moja dcéra má 11 mesiacov."
Potrebujeme ešte umelo zvyšovať tvorbu? Dieťatko už jedáva, samo si určuje koľko mlieka vypije. Toľko sa vytvorí. A kým bude papať, bude sa tvoriť. Ono ho už nepotrebuje ani tak veľa ani tak často ako novorodenec.
Rešpektujeme len jeho požiadavky ♡.


Odstavovanie môže prebiehať:
1. Postupne (vašim vysvetlovaním- napr. "bolí ma to", vynechávaním jednotlivých kojení, skracovaním a nahradzovaním inými potravinami a láskou. Pokúste sa najskôr vynechať dojčenia, ktoré vám najviac prekážajú)
2. Náhle odstavenie zo zdravotných dôvodov. (Zistite si, za aký čas musíte dieťatko odstaviť, ak ihneď, prsníky si odsávajte do pocitu úľavy, nasaďte si šalviový a mätový čaj a veľa sa s bábätkom ľúbte, požiadajte o pomoc partnera/mamu)
3. Náhle odstavenie z rozhodnutia mamičky (ak je niečo príliš náhle, môže sa to stretnúť s veľkým nepochopením. Najmä ak iný spôsob kŕmenia ešte nepozná alebo s ním nie je stotožnené. Prípadne dieťatko nevie pochopiť, prečo zrazu nemôže to, čo bolo pre neho prirodzené celé mesiace. Aj nedojčené deti sa budia na zuby alebo len tak v noci sa poľúbiť.)
4. Náhle odstavenie z rozhodnutia bábätka (mliečko môžete odsávať a dávať mu do príkrmov či vo 🍼, ak s odstavovaním nie ste úplne stotožnená, ono vás neprestalo ľúbiť, len už vyrástlo.)
5. Samoodstavenie (dieťatko si samé postupne skracuje čas satia na prsníku, vynecháva kojenia, až raz ste 24hodín bez papania na prsníku.)
Prosím vynechajte zo svojich fráz: Ešte stále kojíš? A tiež otázky: Už nekojíš? Jediný koho to má právo zaujímať je váš ošetrujúci lekár alebo pediater 🙏