Novorodenecká žltačka

30.12.2020
Po narodení novorodeneckú žltačku prekoná až polovica bábätiek. Prejavuje sa zvyčajne na druhý alebo tretí deň po pôrode, okolo štvrtého dňa vrcholí. Približne v 2 týždňoch pečeň začína pracovať naplno, takže žltačka odchádza sama. (Iba v zriedkavo pretrváva dlhšie.)


Prejavy:

👶🏼Tieto detičky majú žlto sfarbenú pokožku, sliznice a žltú farbu očného bielka. Spôsobuje ju zvýšená hladija bilirubínu v krvi. Toto žlté farbivo vzniká pri rozpade červených krviniek (buď sa ho tvorí nadbytok alebo je z tela nedostatočne vylučované).
 👶🏼Ochorenie sa prejavuje väčšou únavou a ospalosťou novorodenca, ktorý potom menej saje mliečko (nevládze). 

Liečba:

👶🏼bábätko s novorodeneckou žltačkou nemusí byť nijako liečené pokiaľ nemá skutočne vysoké hodnoty bilirubínu

🤱🏼pri liečbe pomáha čo najčastejšie dojčenie (dostatok potravy zvýši objem stolice, s ktorou odchádza bilirubín z tela)

🤱🏼 ak bábätko nevládze papať vytláčať kvapky kolostra/odsávať mu mliečko a dokrmovať ho ním (na prsníku cievkou, po prste, striekačkou, kolektorom, lyžičkou) často (menšie dávky často)

👶🏼vystavovanie dennému svetlu, vhodné je uložiť ho spinkať k oknu, do ktorého svieti slniečkod. Dopad lúčov na kožu tiež urýchľuje vylučovanie bilirubínu z tela

👶🏼pri ťažších formách žltačky sa používa fototerapia. Na bábätko sa svieti ultrafialovým svetlom, ktoré bilirubín rozkladá

👶🏼v niektorých prípadoch môže byť novorodenecká žltačka nebezpečná (ide o takzvanú hemolytickú chorobu novorodencov, kedy sa nezhoduje krvná skupina alebo Rh-faktor mamičky a dieťatka).

Foto:Táto krásna modelka sa slní na slniečku behom dňa. Papá po príchode z pôrodnice každé 2 hodinky po 45ml maminkinho odsatého mliečka ♡ Je to pre ňu náročné ešte ťahať z prsníka, preto maminka dokrmuje rôznymi spôsobmi (nie flaškou), aby mohla po odchode žltačky dojčiť z prsníka.