Neexistuje zlyhanie v dojčení

23.12.2019
Žiadna mama v dojčení nezlyhá.

 Dojčenie nie je skúška, maturita, štátnice, pracovný pohovor, nie je to žiadna méta.

 Je to hlboká osobná cesta, ktorú si šlapú mama a dieťa SPOLU! 

Niekedy táto cesta nejde podľa vysnených predstáv a plánov. Zvykne byť kratšia, alebo naopak dlhšia akoby sme chceli. Každopádne to môže byť nielen najkrajšie, ale aj najťažšie obdobie v živote ženy.

 Nesmie sa posudzovať podľa toho, ako dlho vydrží kojiť, či kojí plno alebo dokrmuje, cievkuje alebo si odsáva a dáva papať z fľaše, alebo je materské mlieko akýmsi predjedlom pred každým kŕmením z fľašky. 

Kojiť svoje bábätko síce môže každá žena, ale nie každá dokáže svoje dieťatko kojiť plne! Pri tejto úlohe zohráva veľa faktorov (od malého počtu mliečnych žliaz cez ťažké tehotenstvo a komplikovaný pôrod, po problémy s uzdičkami a slabým sacím reflexom...), bohužial aj nedostatočná podpora blízkeho okolia. 

♡Či sme dojčili 3 dni, 3 týždne, 3 mesiace alebo 3 roky, každá táto cesta je hodná oslavy a pochvaly. Každá jedna dávka materského mlieka je cenná, aj keby dieťatko dostalo čo i len jednu striekačku kolostra! ♡

Každá jedna mamička urobila maximum, čo mohla, čoho bola schopná, čo bolo v jej silách. Preto nikdy neodsudzujme, ale chváľme! Každý deň dojčenia je úspech, každý týždeň veľkou obetou, každý mesiac siahnutím hlboko za svoje hranice ♡ 

Dojčenie nesmie byť sklamaním na celý život!Tak prosím otázku "kojíš?" vynechajte zo svojich používaných fráz..


Foto: Iveta Peterská @fotenicko