Nedojčenie väčšinou nie je otázkou voľby

08.02.2024

Naozaj najčastejšie nedojčenie nie je voľba, ale jednoducho nutný fakt, ku ktorému žena dospeje po dlhej ceste skúšania a siahnutia za svoje hranice. Ak by tieto maminky a bábätká mohli, vedeli, robili by to. Ak to nejde, či už z dôvodov zdravotných, psychických alebo jednoducho chodom rodiny nie sú podmienky na plné alebo čiastočné dojčenie (viacdetná rodina), tak to nie je predsa voľba ako taká.
Každá kvapka je dôležitá, aj keď by si dieťatko vypilo len pár prehltnutí pred každým nakŕmením formulou. Umelé mlieko nie je jed. Verte mi, koľko mamičiek sa cíti zlomených, že svoje deti nevedia nakŕmiť svojim mliekom. A často si vypočujú, ako zle im robia tým, že ich nekoja.
Ste hrdinky, za to, koľko to skúšate, ste hrdinky aj za to, že ste vedeli, kedy už stačí, ste hrdinky za to, koľko dní (často mesiacov a rokov) ste bábätku odsávali, aby materské mlieko od vás dostalo. V mojich očiach ste nezlyhali, buďte aj v tých svojich hrdinky, ako vás vidím ja.
Nie, nedojčenie najčastejšie nie je voľba.
Ak nedojčenie voľbou mamičky už dopredu je, našou úlohou zdravotníkov je povedať vám benefity dojčenia a materského mlieka, spôsoby, ako ho môže dieťatko dostať. Ale nie štýlom, že umelé mlieko je jed, nie štýlom, že dieťatko bude mať alergie alebo vy rakovinu. Taktiež je často dôvodom nedojčenia predchádzajúce neúspešné dojčenie. Tam je veľmi dôležité nájsť dôvody, ktoré k tomu viedli, či už zo strany mamy alebo strany dieťatka. Často je nájsť možnú príčinu oslobudzujúce. A každé bábätko je iné, aj my sme iné. Možno to teraz pôjde lepšie...A keby nie, viete svoju hranicu, po ktorú ísť.
Ak by ste to boli vy, chceli by ste pri každom stretnutí s hoci cudzím človek odpovedať na otázku: kojíš? Len tak čisto zo záujmu bez toho, aby vám nalieval nejaký alkohol a mal dôvod na otázku.
Na otázku "kojíš?" skúste odpovedať áno, pokiaľ sa bábätko čo i len chvíľu prisaje, ale aj ak odsávate a dávate mu z fľaše. Každé dieťa, ktoré dostane čo i len ml mlieka denne je stále kojené!!! Ak nie, nájdite si odpoveď, ktorá ich ozbrojí, "papá veľmi dobre" "je to veľký hladoš" alebo niečo tvrdšie, čo mi určite napíšete dole do komentárov - čo používate vy na odzbrojenie "nepriateľa".