Návšteva v šestonedelí 

29.01.2019

Čo obnáša návšteva pôrodnej asistentky v šestonedelí? Pôrodná asistentka sa stará o zdravie ženy a novorodenca a to po celé obdobie šestonedelia, a aj po jeho ukončení, až po ukončenie dojčenia. Je šestonedieľke oporou v tomto období, najmä v pomoci starostlivosti o novorodenca a riešení aktuálnych alebo potencionálnych problémov v dojčení, kontroluje jej vitálne funkcie, zavinovanie maternice, hojenie pôrodných poranení. Bábätko kontroluje z hľadiska výživy a prospievania, kontroluje a ošetruje pupočný pahýľ, pomáha pri kúpaní a starostlivosti. 

Rozdiel medzi návštevou v šestonedelí a laktačnou návštevou je v tom, že pri laktačnej návšteve riešime vzniknuté problémy v dojčení, s bruškom, prípadne so zúbkami či odstavením. Návšteva v šestonedelí je plánovaná, a zameraná ako na mamičku, tak aj na bábätko. Okrem dojčenia riešime aj všetky potencionálne ale i vzniknuté problémy. Trvá často aj 3 hodiny, pričom poradenstvo zvyčajne 1 až 2 hodiny.

Vyšetrenie novorodenca spočíva v niekoľkých krokoch. Dýchanie, aktivita dieťatka, posúdenie celého telíčka - koža, genitálie, pupček, oči, ušká, noštek, pusinka, jazýček, uzdička na jazýčku a hornej pere, posúdenie dojčenia - techniky, zlepšenie efektivity dojčenia......

Váženie. Často podstatný údaj, a niekedy preceňovaný. Vážiť bábätko po príchode domov pred a po každom dojčení je naozaj hlúposť. Váženie by malo byť s odstupom času aspoň týždeň.
Ak dieťa saje dobre z prsníkov, prehĺta, a je spokojné, vieme, že sa dobre najedlo. Dojčené deti si prvý mesiac pýtajú papať pomerne často. Nezriedka je to 1 či 1,5h a v lepšom prípade aj 2-3 hodinový odstup. Ak si pýta častejšie ako 1 hodinu, treba sa poradiť, čo robiť, aby si získalo viacej mliečka (stláčanie, 1 prsník doplna) a lepšie sa napilo, prípadne sa dozviete dôvod, prečo sa momentálne bábätko častejšie pýta na prsník (bruško, vetry, grgnutie, nespokojnosť s vylučovaním do plienky, prirastená uzdička na jazýčku...)

Výška je pre dojčené deti veľmi dôležitý údaj. A často sa popri váhe na jeho podstatnosť zabúda!!! Preceňujeme váhu nad spokojnosť dieťaťa! Prečo keď je po najedení dieťa spokojné, neni to dostačujúci dôvod myslieť si, že si získalo toľko mlieka, aby bolo zasýtené? Prečo nám nestačí ako dôkaz dobrého pitia počet pocikaných a pokakaných plienok a spokojné dieťa, ale neustále o všetkom pochybujeme. A najmä o sebe.

Posúdenie hojenia pupočného pahýla. Niektoré pupčeky sa zahoja už di 3 - 4 dní, niektorým to trvá 2 týždne, iní sa trápia mesiac. Čo môžeme použiť na ošetrenie pupčeka, ak sa hojí pomaly? Môžeme ho potriet materským mliekom a nechať vysušiť na vzduchu. Ak sa však pupček zapaluje je nevyhnutné ho vysušovať! Viac na www.lipirea.blogspot.sk