Mýty o dojčení

29.09.2019

Materské mlieko sa tvorí už v tehotenstve ako kolostrum. To je husté a mazlavé a obsahuje tie najdôležitejšie živiny a ochranné látky, ktoré novorodenec nevyhnutne potrebuje. Prvé dni dojčíme z oboch prsníkov vždy, keď na dieťatku spozorujeme prejavy hladu. Môžu to byť každé 2 až 3 hodiny ale aj menej ako hodina. Pri rozbehnutí efektívnej laktácie je nevyhnutná častá stimulácia a pobyt na prsníku. Prsník tým dostáva informáciu, že má tvoriť stále viac a viac mlieka. Novorodencovi stačí prvý deň pár kvapiek mlieka, a častým prikladaním si vytiahne kolostrum. Väčšie množstvo mlieka sa začne tvoriť 3.deň po pôrode a neskôr. Materské mlieko sa potom v prsníku rozloží tak, že vpredu bude mlieko obsahujúce viac ochranných látoch a tekutiny na uhasenie smädu dieťatka. V zadnej časti sa nachádza zadné mlieko bohaté na tukovú zložku a teda dieťatko zasýti.

1. NEEXISTUJE SLABÉ MLIEKO

Slabé mlieko neexistuje, dieťatko si môže často pýtať mlieko z dôvodu, že si nevypilo toľko zo zadného mlieka. Preto treba od 3.dňa prsníky striedať na 1 dojčenie použiť jeden 1 prsník. A na ďalšie dojčenie druhý prsník. Vytiahne si tak nielen predné mlieko ale aj zadné mlieko, a tým, že ho necháme zaspať na prsníku postupne docielime efektívne nasýtenie. Ak by však jedlo z každého prsníka iba predné mlieko (ktoré je bohaté na ochranné látky), tak to neznamená, že by dieťatku niečo chýbalo. Iba sa nenasýti na dlhšiu dobu a bude častejšie pýtať papať. Ponúknutím len jedného prsníka na jedno dojčenie dosiahneme vypitie celého prsníka. Ak by dieťatku nestačilo, po dôkladnom stláčaní tohto prsníka je naďalej hladné, ponúkneme mu druhý prsník na krátku dobu a potom sa opäť vrátime na "hlavný" prsník, aby na ňom dieťatko zaspalo a cuckalo zadné mlieko z prsníka. Na ďalšie papanie postup opakujeme na prsníku, ktorý sme dieťaťu dali predtým iba na krátky čas.

2. NEEXISTUJE POKAZENÉ MLIEKO

Materské mlieko sa pokazí jedine mimo tela matky ak nie je dobre uskladňované. Mlieko všetkých možných farieb vychádzajúce z vášho prsníka je nezávadné a prispôsobené potrebám vašeho bábätka. Správne skladovanie mlieka je pri izbovej teplote 23stupňov (teda v lete určite menej) 2 hodiny, ďalej v chladničke na 24 hodín, a pre použitie pre bábätko na priamu konzumáciu na 3 mesiace, na prípravu príkrmov 4 mesiace, a pre použitie na iné účely (do kúpeľa, na rany..) môžeme mlieko použiť aj rok po zmrazení. Mlieko z jednotlivých odsávaní zlievame do jednej nádoby, až keď je rovnakej teploty. Teda nezlievame čerstvo odsaté mlieko do mlieka uloženého v chladničke.

3. NEEXISTUJE NEVHODNÝ TVAR BRADAVIEK

Bradavka nie je rozhodujúcim elementom pri dojčení. Dieťatko berie do úst väčšiu časť dvorca. Dôvod, prečo sa dieťatko nedobre prisáva môže byť príliž naliaty prsník (treba ho trochu odsať, aby sa dieťatko vedelo prisať). Teda bradavka s prisatím nemá nič spoločné. Samotná bradavka má za účel len vyústenie mliekovodov. Dieťatko si chytá do úst dvorec, ktorý musí byť bezpodmienečne mäkký a uchopiteľný. Taktiež môže byť dôvodom prirastená uzdička na jazýčku bábätka alebo prirastená horná pera k ďasienku! Treba si ich nechať skontrolovať už v pôrodnici, v prípade pretrvávajúcich problémov s prisatím dať prekontrolovať rovno na ORL.

4. NEEXISTUJE NEVHODNÁ VEĽKOSŤ PRSNÍKOV

Každý prsník, ktorý je stimulovaný, dokáže tvoriť mlieko. Anomálie, kedy úplne chýba mliečna žlaza, sú veľmi zriedkavé. Niektoré mamičky majú menší počet mliečnych žliaz, no dokážu dojčiť z oboch prsníkov na jedno dojčenie a vytvárať pre dieťatko dostatočne veľa mlieka, alebo dokrmujú priamo na prsníku a tým dieťatko získava aj materské mlieko plné ochranných látok. Ďalšou možnosťou je materské mlieko podávať dieťatku vo fľaške pred umelým mliekom (umelé mlieko a materské mlieko nemiešame). Aj dokrmované dojčenie je stále dojčenie! Aj 30ml odsatého mlieka je pre dieťatko dôležité a hodnotné. Za deň tak dostane veľa protilátok! To, že sa úplne plné dojčenie nevydarilo, neznamená, že tých 20-30ml pre dieťatko nemá žiadny význam. Kým dieťatko prijíma čo len minimum vášho mlieka denne, je stále aj dojčené!

5. NIE JE VHODNÉ PO DOJČENÍ DIEŤATKO VÁŽIŤ

Dieťatko nemusí priberať podľa tabuliek. Dojčené bábätko netreba doma vážiť. Poradne u pediatrov sú presne prispôsobené deťom tak, aby v prípade chudnutia alebo neprospievania odhalili včas nedostatky. Popri vážení je dôležitý aj údaj o náraste na dĺžke! Váženie po každom dojčení nemá výpovednú hodnotu. Tak ako aj my dospelí máme menej jedla na desiatu jako napr. na obed, tak aj bábätká si niekedy dajú len pár hltov, inokedy si vytiahnu viac mlieka. Váženie pred a po dojčení je stresujúce a nevypovedá o dojčení veľa. Preváženia u pediatra sú nastavené v takých intervaloch, aby postačovali zhodnotiť stav výživy. Ak už potrebujete pre svoj pokoj dieťatko prevažovať, vážte ho minimálne s odstupom 5 dní. Nezabúdajte aj na to, že dojčené bábätko ako do váhy rastie aj do dĺžky, teda ho treba zároveň aj merať a poznačiť si aj tento údaj a pripísať mu minimálne takú vážnosť jako je samotný nárast na váhe.

6.NIE JE NUTNÉ ABY DIEŤATKO NEUSTÁLE PRIBERALO

Dojčené deti priberajú skokom, nemusíte sa teda obávať, keď nepribralo toľko ako minulý mesiac. Všímajte si aj rast v cm. To, či si dieťatko vytiahne dostatok mlieka vidíme skôr na spokojnosti dieťatka, prospievaní, aktivite, počte pocikaných a pokakaných plienok. Dieťatko, ktoré je nekludné nutne nemusí byť nekludné z hladu. Dieťatko, ktoré sa odtláča od prsníka nereaguje na tok mlieka, ale skôr má problém s vyprázdňovaním, vetrami, kolikou alebo mu nie je z nejakého dôvodu dobre. Apatické dieťatko nám skôr môže značiť nejaký problém. Pre bábätko je najprirodzenejším spôsobom ukludnenia prisatie na prsník! Nehladajme hneď chybu v sebe a v mlieku!

7. NIE SÚ POTREBNÉ ŽIADNE LIEKY ČI BYLINKY

Pre priaznivý rozbeh laktácie je najdôležitejšia stimulácia prsníku dieťatkom, neobmedzovanie vo frekvencii sania ani v dĺžke. Podpora v blízkych a viera vo svoje schopnosti sú najlepším sprievodcom obdobia dojčenia. Bylinky môžu mať veľa nežiadúcich účinkov nielen vedľajších, ale môžu spôsobovať aj dieťatku problémy (alergie, pachuť mlieka, nepríjemná vôňa matky). Potrebnejšie a oveľa účinnejšie je v období dojčenia oddychovať, piť po menších dúškoch a pomerne často, jesť veľa polievok (silný slepačí vývar aj každé 3 hodiny), sušienky a koláče s ovsenými vločkami, a čo je najdôležitejšie mať chvílku pre seba na osobnú hygienu a relax. Uvoľnenie stresu je nevyhnutné a priamoúmerné k uvoľneniu mlieka z prsníkov. Pri dojčení a odstriekavaní/odsávaní mlieka treba upriamiť pozornosť niekde inde ako na prsník (rozprávať sa, čítať, pozerať tv...) Zaujať svoju myseľ inak a nesústrediť sa na to, nechať mlieku voľný priebeh.

8. NEMUSÍTE PO DOJČENÍ ODSÁVAŤ

Skúšať odsávať mlieko po dojčení ako skúška množstva mlieka v prsníkoch je úplne zbytočná. Odsávačkou nevytiahnete z prsníka ani zďaleka toľko ako si vysaje dieťatko. Navyše ak sa na odsávanie sústredíme, nevytiahneme z prsníka možno ani kvapku. Čakanie na naliatie prsníkov nemá tiež žiaden zmysel. Mlieko v prsníkoch sa tvorí aj v priebehu dočenia, nielen po dojčení. To, že prsia nie sú citelne naliate nevypovedá o množstve mlieka nič. Naopak efektívnejšie je prikladať dieťatko často k prsníku, neobmedzovať ho. Ak je správne prisaté, nemôže vám ublížiť. Ak máte pocit, že je dieťatko častejšie hladné, používajte techniku 1 prsníka na 1 dojčenie. Ak aj po vypití tohoto prsníka je dieťatko hladné, necháme ho krátko, kým prehĺta na druhý prsník a opäť sa vrátime na pôvodný prsník, aby si vypilo tuk, ktorý sa nachádza vzadu v prsníku a zaspalo na prsníku. Do intervalu menej ako 2 hodín by ste mali dojčiť hlavne z jedného prsníka, teda pokial by si dieťatko vypýtalo znovu prník dáte mu opäť ten pôvodný hlavný prsník. Ak dieťatko vydrží bez papania viac ako 2 hodiny ponúkame ako hlavný prsník ďalej ten druhý. A takto opakujeme... Zvýšime tak tvorbu mlieka v oboch prsníkoch a tým, že je dlhšie stimulovaný jeden hlavný prsník, dávame dieťatku možnosť vytiahnuť si viac tuku na zasýtenie.

9. NEOBMEDZUJEME DĹŽKU ANI FREKVENCIU SANIA

Pre novorodenca je nevyhnutné, aby sa dojčil tak často a tak dlho ako bude len chcieť. Dáva prsiam stimul a oni na základe toho pracujú, aby dieťatko malo dostatok mlieka. Novorodenecký žalúdok je naozaj veľmi malý a kolostrum je ideálne v množstve aj kvalite. Bábätko sa len učí príjmať a spracovávať potravu, postupne si rozťahuje žalúdok a príjma čoraz viac mlieka. Dojčenie podľa potrieb dieťatka - dojčenie na požiadanie - je najefektívnejšie!

10. NIE JE NUTNÉ CÍTIŤ NALIATE PRSNÍKY

Aj úplne mäkké a vláčne prsia môžu vyprodukovať enormné množstvo mlieka. Ak ste aj prvé dni pociťovali naliatie pŕs a zrazu to už necítite, nič to nevypovedá o množstve mlieka v prsníkoch! Prsia sa postupne prispôsobia a pocit naliatia už nebudete pociťovať při pravidelnom vyprázdňovaní..

11. NIE JE TREBA SLEDOVAŤ FARBU STOLICE

Stolica môže byť žltá, žltobiela, nahnedlá, hnedá, zelená.... žiadna však nie je hladová. Farba a konzistencia stolice dojčeného dieťaťa nevypovedá nič o kvalite a množstve materského mlieka. Dojčené dieťatko máva väčšinou stolicu raz a viac krát za deň, avšak nemusí ju mať aj do 10 dní. Aj keď je dieťatku lepšie ak kaká pravidelne každý deň, preto je dobré ak si všimneme, že dnes bábätko nekakalo, pomasírovať mu bruško čistým slnečnicovým alebo olivovým olejom za studena lisovaným v smere hodinových ručičiek.

12. NEODSTAVUJEME DIEŤATKO PRI CHOROBE

Pri ochorení matky alebo dieťatka je naopak veľmi žiadúce, aby dieťatko prijímalo materské mlieko s ochrannými látkami presne voči chorobe, ktorú má matka, prípadne ono samo. Pri liečbe a nutnosti antibiotík sa dá vo väčšine prípadov použiť antibiotikum, ktoré sa môže užívať aj pri dojčení.

13. NIE JE POTREBNÉ DIEŤATKU PODÁVAŤ VODU ANI ČAJ

Novorodenec ani dieťatko plne dojčené nepotrebuje navyše žiadnu vodu ani čaj. Postupným zavádzaním príkrmov v 6. mesiacoch začíname aj so zavádzaním ďalších tekutín.

14. NEMUSÍTE SA BÁŤ, ŽE DIEŤATKO ROZMAZNÁTE

Novorodenca nerozmaznáte ani častým nosením, ani láskou. Zabezpečíte iba spokojné a šťastné bábätko. Nervový systém novorodencov je po pôrode ešte dlhšiu dobu veľmi nezrelý, a preto je veľmi častý jav, že dieťatko sa ukludní vo vašom náručí alebo na prsníku. Deväť mesiacov bolo v bezpečí vášho bruška, a teraz je všetko pre neho nové. Nové vône, chute, pocity. Vyhovejte svojmu bábätku a ono bude spokojnejšie a šťastnejšie.