Malé bradavky, malé ústočká

10.12.2021

"Máte príliž malé/veľké prsia/bradavky".
Pri dojčení je rozhodujúcim faktorom pre tvorbu mlieka dostatočný počet mliečnych žliaz a pravidelné efektívne vyprázdňovanie.
Aj malé prsia vedia bábätku zabezpečiť dostatočný prísun materského mlieka. Veľké rovnako. Mliečna žľaza sa vyvíja, zväčšuje sa behom tehotenstva a dojčenia, dokonca sa zväčšuje každým ďalším tehotenstvom a dojčením.
Bradavky a ich tvar rovnako nie sú rozhodujúcim elementom pri dojčení. Tu rozhoduje najmä mäkkosť dvorca. Dieťatko musí dať do pusinky najmä väčšiu časť dvorca. Bradavka je len vyústením kanálikov. To, čo dieťatko stláča a stimuluje ústočkami a jazýčkom (rovnako ako my pri odstriekavaní mliečka) je za dvorcom do hĺbky.
🤱🏼Ak sú prsia príliš naliate, dieťatko si nevie dvorec dobre uchopiť (treba si trošku mlieka odstriekať na uvoľnenie).
🤱🏼Ak máte tvrdé dvorce a vtiahnuté bradavky, dobrým pomocníkom môže byť aj kolektor materského mlieka (nasadený pred dojčením).
🤱🏼Ak sa dieťatko nevie prisať na prsník alebo nie dostatočne dobre, dôvodom môže byť aj uzdička pod jazýčkom, hornou perou alebo ďalšie v pusinke. Je dobré si ich dať skontrolovať ešte v pôrodnici. (Skontrolovať si ich môžete aj samé 2 malíčkami pod jazýčkom a vyhrnutím hornej pery von). Teda chyba nemusí byť primárne vo vás ale v dieťatku. Taktiež predčasniatka mávajú problém so sacím reflexom, v niektorých bábätkách je fyzicky slabšia sila sania a tým pádom môže tvorba mlieka klesať - ak si uvedomíme, že prsia pracujú na princípe dopyt ponuka, ak nie je dostatočný dopyt (resp. si bábätko nevie fyzicky získať mliečko a neodsávajú sa zároveň prsia) môže tvorba prirodzene klesať.
🤱🏼Ak máte pocit, že mliečko slabšie tečie, nestačí dieťatku vyhľadajte odbornú pomoc.
🤱🏼Ak nemáte účinnú pomoc a odporučia Vám v nemocnici iba klobúčiky, naučte sa ich správne používať (vyvrátiť ich a tesne nasadiť na bradavku) a čo najskôr doma vyhľadať pomoc LP.
Vaše (♡)(♡) sú ideálne pre ústočká vášho dieťatka. Sú vyrobené pre neho.