Lieky a dojčenie

01.05.2024

LIEKY OD BOLESTI

Od bolesti sa popri dojčení môže užívať paracetamol (paralen, panadol). Užíva sa pri bolesti a horúčke. Maximálne hladiny lieku v mlieku sa nachádzajú medzi 1 až 2 hodinách po užití lieku. Maximálne je odporúčaná denná dávka 4g. (Odporúča sa užívať s rozostupom najmenej 4 hodiny a viac).


Prípadne sa strieda s ibuprofénom (ibalgin, ibuprofen, nurofen, mig-400). Má nízke hladiny v MM, krátky polčas rozpadu, je teda bezpečný v odporúčaných dávkach, teda je preferovaným analgetikom a zároveň protizápalovým liečivom. Vzhľadom na jeho nízku rozpustnosť v lipidoch a vysokú väzbu na proteíny má obmedzený prechod do materského mlieka.
Užíva sa 200-400 mg (pol tablety-1 tableta) ako jednotlivá dávka alebo 3-4x denne, s odstupom medzi jednotlivými dávkami 4-6 hodín.
Nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie.

Často dostávam otázky - aké lieky od bolesti si môžem popri dojčení dať, ako často a kedy ich užiť.

Celkovo si lieky, nielen od bolesti, si môžete preklepnúť cez databázy liekov - ako napríklad E-LACTANCIA, LACTMED link tu:

LACTMED

E-LACTANCIA

(Zadáte názov alebo účinnú látku lieku a vyhľadá vám bezpečnosť užívania. Verím, že správne nasmerovanie nájdete aj u vášho lekára či farmaceuta.
Prosím nehľadajte na googli, v diskusiách rôznych stránok nenájdete relevantné informácie pre vás, dokonca často sú tam odporúčané lieky, ktoré sú pri dojčení kontraindikované!


Pri dojčení sa preferujú najmä lieky s krátkym biologickým polčasom rozpadu. Najlepšie ak sa dá užiť liek TESNE PO DOJČENÍ. Množstvo lieku, ktoré dieťa pri dojčení príjma závisí od prestupu lieku do materského mlieka a tiež množstva mlieka, ktoré dieťa vypije.