Liečba kvasinky na bradavkách

23.12.2019

Liečba bradaviek 

 Na bradavke kvasinku spoznáme najmä podľa bolesti v priebehu celého dojčenia. Bradavka je červená, šupinatá a lesklá, bolí, svrbí alebo páli. 

V niektorých prípadoch dokonca nemusí byť okom pozorovateľná a spoznáme ju iba vďaka bolestiam a páleniu v priebehu celého dojčenia a po ňom.

Ako prvá pomoc môže poslúžiť aj vlažný slaný roztok (1 čajová lyžička soli na 2 dcl prevarenej vody), obklad z hypermangánu či z vreciek čierneho čaju. Pri liečbe mykotickej infekcie pomôže gencián, ktorý by mal zabrať už v priebehu týždňa. Účinnejšou liečbou je lokálna antimykotická mastička s účinnou látkou klotrimazol. Pri ťažkom priebehu infekcie je vhodné navštíviť kožného lekára alebo gynekológa. Pokiaľ infekcia pretrváva, je vhodné systémové preliečenie - podaním lieku s obsahom flukonazolu.

 PRI KVASINKOVEJ INFEKCII TREBA VŽDY SKONTROLOVAŤ AJ PUSINKU DIEŤATKA A PRELIEČIŤ JU, ABY NEDOŠLO K OPAKOVANEJ INFEKCII!


 Ošetrovanie a hygiena prsníkov s kvasinkovou infekciou

Základom ošetrenia prsníkov po aplikácii liekov je po zaschnutí potrieť bradavku vytlačeným materským mliekom a nechať voľne zaschnúť na vzduchu. 
Zbaviť sa jednorázových prsných vložiek a zabezpečiť si prsné mušle / zberače, alebo vetrať prsníky neustále na vzduchu. Mlieko zachytávané do prsných vložiek je sladké a bradavka je v mokrom, čo je vhodná pôda pre premnoženie kvasinky opätovne. 
Pokiaľ lekár neodporučí iný postup, nemusia sa bradavky pred nasledujúcim dojčením umývať. Mastičku alebo sprej je dobré aplikovať až do vymiznutia všetkých príznakov infekcie.
Časté umývanie prsníkov či dezinfekcia môže bradavkám len uškodiť (a to nielen pri už vzniknutých ragádach). Umývanie zbavuje kožu ochrannej tukovej vrstvy a spôsobuje bolestivosť bradaviek.

Najlepším ošetrením pre bradavky je materské mlieko, ktoré necháte voľne vyschnúť na vzduchu a prsné mušle/zberače, aby bradavky boli neustále liečené vzduchom.