Kto najlepšie odrodí vaše dieťatko?

06.02.2020

Na kurze som raz dostala otázku: "Koho by som si mala vybrať aby odrodil moje dieťa?"
Pod takouto otázkou čakáte často konkrétne meno pôrodníka, pôrodníčky, pýtate sa, či je dobré si niekoho zaplatiť alebo nie.... či si môžete vybrať pôrodnú asistentku a či prípadne Vás aj môže odrodiť...
Moja odpoveď je jednoduchá, trochu možno pre mnohé zarážajúca. Vždy ste to VY. VY jediná máte odrodiť svoje dieťa. Ktokoľvek z vyššie menovaných je len pozorovateľom, ktorý vie včas odhaliť patológiu a zasiahnuť pri nej. Vie zachytiť dieťatko, keď vychádza z pôrodných ciest. To je jeho úloha, samozrejme veľmi dôležitá.... ale.... jediný človek, ktorý dokáže odrodiť / porodiť VAŠE DIEŤA ste VY SAMA - jeho MAMA!
Spoliehame sa na pôrodníkov, pôrodné asistentky, spoliehame sa na epidurálku, bezbolestný pôrod. Niekde sme sa už v dnešnej dobe stratili v spoliehaní sa na seba. Ak cítime už tlaky na konečník, kontrakcie sú najsilnejšie aké sme doteraz cítili, vtedy treba zmobilizovať všetky svoje sily. Je to najdôležitejší okamih zo všetkých pôrodných dôb, kedy je od Vás potrebná najväčšia námaha, najväčšia sila, najsilnejší výkon.
Pri tlačení zavrieme oči, nadýchneme sa z plných pľúc a tlačíme do podbruška koľko vydržíme s dychom. Nevykrikujeme, nevydychujeme po krátkej chvíľke, všetko Vás odďaľuje a odoberá na efektivite.
Všetku svoju silu sústredíme na tlačenie. Každou kontrakciou a zatlačením sme bližšie k bábätku. Tlak, ktorý cítite je také posledné objatie Vášho bábätka, kým ste ešte jedno telo. Po vytlačení telíčka prichádza úľava zaplavenie tela tým najkrajším zvukom, aký ste kedy počuli. Pôrod môže byť aj nádherný hlboký zážitok. A my všetci okolo sme len pozorovatelia a podporovatelia tohto fyziologického zázraku.
Všetko to máte v rukách VY SAMÉ!


#porod #pôrod #pôrodnásála #porodniasistentka #deliverybaby #childbirth #childbirtheducation #childbirtheducator #childbirthclass