Kolostrum

10.12.2021

"Mám LEN kolostrum".
Kolostrum je prvé mlieko, ktoré sa tvorí už behom tehotenstva. Je to hustá tekutina, ktorá obsahuje veľké množstvo bielkovín, vysoké koncentrácie imunoglobulínov - ochranných látok, bielych krviniek - leukocytov, vitamínov, minerálov. Obsahuje menej laktózy a tuku, zato obsahuje epidermálny rastový faktor, ktorý urýchľuje dozrievanie črievka novorodenca. Týmto črevo chráni pred prienikom patogénov a alergénov cez jeho steny.
Teda jeho hlavná funkcia je ochranná, nie nutričná. Je to také prvé očkovanie bábätka, ktoré ho chráni. Toto mliečko je plne prispôsobené potrebám novorodenca ihneď po jeho narodení.
Má tiež preháňavé účinky, bábätku pomáha vylúčiť prvú stolicu (smolku).
Kolostrum sa nazýva inak aj tekuté zlato. Je pre dieťatko to najlepšie, čo prvé dni môže dostať. Takže žiadne LEN kolostrum!
Čo sa týka množstva, je ho síce menej ako zrelšieho materského mlieka, ale za to je presne prispôsobené jeho potrebám. Je to tak u každej mamičky, pôsobením hormónov sa väčšie množstvo mlieka začne tvoriť až na druhý až tretí deň po pôrode.
Neskôr prsník začína už pracovať na princípe dopyt-ponuka. Čím viac mliečka sa odsaje, tým viac sa nanovo vytvorí. Druhý deň po pôrode telo dokáže vyprodukovať až 100ml kolostra, tretí až štvrtý deň sa začína tvoriť prechodné kolostrové mliečko, ktorého je už viac.
Ako dosiahnuť, aby dieťatko dostalo čo najviac kolostra?
👶🏼dieťatko prvé dni prikladajte podľa jeho potrieb a neobmedzujte ho v papaní
👶🏼prvé dni prikladať novorodenca na jedno dojčenie na oba prsníky, prsníky popritom stláčať
👶🏼ak sa dieťatko neprisáva, vytláčajte mu kolostrum priamo do ústočiek alebo na lyžičku a lyžičkou do pusinky
👶🏼ak má dieťatko žltačku alebo z iného dôvodu nevládze sať, vytláčajte si kolostrum každé 2 hodiny a podávajte svojmu bábätku (lyžičkou, striekačkou, pohárikom, cievkou po prste)
Kolostrum je to najdôležitejšie mliečko, ktoré od vás môže dostať. Čím častejšie, tým lepšie ♡