Kojoteror

01.10.2021


Dojčenie/kojenie je pre mňa intímna a veľmi silná záležitosť. Propagujem a chránim ho vo všetkých smeroch,ako sa len dá - svojsky, ale tak to cítim. Našťastie je u nás už brané ako to najlepšie, čo môžete vášmu dieťatku dať, a vie sa, že umelé mlieko je náhrada, aby dieťatko malo čo papať, ak dojčenie nejde. A nie lepšie ako materské mlieko (ako tomu bolo v dobe, keď sa naše mamy stali mamami). Aký tlak však na seba vyvíjame v tejto sfére?
Dojčenie ako také je ovlyvnené toľkými faktormi:
👶🏼 bábätko (napr. sací reflex, schopnosť jazýčka, uzdička, nedozretie..)
🤦🏼‍♀️pôrod (ťažký, traumatický, predčasný, vyvolávaný, operačný...)
👎nepodpora v nemocnici (máte malé bradavky, veľké bradavky, malé prsia, veľké prsia, vy nikdy nebudete kojiť, čo ste za matku, že neviete nakŕmiť svoje dieťa..)
🤏nepodpora doma
🤰🏼ťažké a komplikované tehotenstvo
🤱🏼predchádzajúci neúspech dojčenia
🤱🏼operácia prsníkov, malé množtvo mliečnych žliaz

Určite som nespomenula všetko, ale tie najčastejšie, s ktorými sa stretávam.

Spoločnosť začala vytvárať tlak (porovnateľný s tým pred rokmi propagujúcim umelé mlieko a tiež myslím dosť škodlivý), že matka, ktorá nedojčí zlyhala. Že neurobila dosť. Do popredia sa derie dojčenie ako také a nie to, že dieťatko (koľkokoľvek to ide) má (aj) materské mlieko od mamičky.
Tie, ktoré nedojčia, ktoré dokrmujú, ktoré odsávajú a dávajú svojim deťom mliečko inak (inými spôsobmi) sú menejcenné. V očiach spoločnosti, v očiach často blízkych, ale najmä v očiach seba samých a to je to najväčsie zlo, ktoré dojčenie nechtiac prináša.
Áno, dojčenie má spojovať, má dieťatku dať to najpotrebnejšej od lásky po potravu plne prispôsobenú jemu. Ale tá rana, ktorú prináša je niekedy na celý život. Možno by stačilo zmeniť postoj. Ochraňovať, propagovať, že každá kvapka je dôležitá, aj keď je to kvapka v mori. Malý krok pre ľudstvo, veľký pre vaše dieťa.
Nie ste menejcenná, nie je to vaša vina a nie, nemohli ste urobiť viac - toto všetko vás naučí, ako sa zachovať nabúduce pri druhom dieťatku, ako sa pripraviť a najmä, ako si vážiť svoje bytie pre svoje dieťatko nie cez mlieko, ktoré mu dávate.
V tomto prípade láska nejde LEN cez žalúdok ♡