Klobúčik

08.11.2022

Pri svojej práci nepoužívam klobúčiky. Ak som volaná k mamičke, aby sme ich odbúrali, bývame úspešní. V malom percente nie, ale tam je zrejmý nejaký problém najmä v bábätku (je predčasne narodené, má slabý sací reflex, výraznú patologickú uzdičku, ráštep, silnú žltačku...).
Najčastejším dôvodom použitia klobúčika je nedostatočná pomoc a podpora mamičky. Hodnotia sa nepekne bradavky, napr.: "nenachystali ste mu dobré cumlíky maminka!"
Bábätko sa prisáva na dvorec, nie bradavku. Malé bradavky a dvorce sú presne vytvorené pre tú malú pusinku, ktorú máte v náručí. Nie však všetky pusinky sa vedia bezproblémovo prisať na dvorec a urobiť veľký podtlak.
Vo väčšine prípadov je potrebných len 10 minút času a pomoci na odd.šestonedelia k úspešnému dojčeniu.
Avšak existujú bábätká, ktoré sa jednoducho priamo na prsník nevedia prisať (z rôznych dôvodov) a tam je takáto pomoc žiadúca.
Ak už mamička klobúčik používa, väčšinou túži túto pomôcku odložiť. Úlohou LP je pomôcť mamičke, aby sa bábätko pri nej dokázalo prisať priamo na prsník. Ak to ide za pomoci LP naozaj to môže byť otázka krátkeho času, kedy to im dvom samým pôjde.
Ak to ale nejde ani s LP - pokračujte v ich používaní. Bolo by vhodné, aby bábätko videl orl lekár, skúsili ste spolu stimulovať pusinku a sací reflex masážou a orofaciálnou stimuláciou. Pokúste sa priložiť na prsník medzi dojčením (po chvíľke dať klobúčik dolu), prípadne býva dobrý krok pri nočnom dojčení, keď je bábätko pokojné.
Pokúste sa o odbúranie klobúčikov aspoň 1x týždenne.
Ak vás aj to nutné používanie (inak sa bábätko neprisaje) klobúčika bolí, odmerajte si bradavku - nájdite si vhodnú veľkosť. Bradavka sa vcucne do klobúčika podtlakom a keď je zlej veľkosti, môže vám ubližovať.
Pri dlhodobom používaní klobúčika sa pokúste aspoň 1-2x denne si prsníky trošku stimulovať odsávačkou.
Verte, že to časom pôjde, a keď nie, svet sa nezrúti.
Obklopte sa ľuďmi, ktorý vás podporia ♡
Ak sa bábätko nevie nijakým spôsobom prisať k prsníku ani s laktačnou, neprestaňte ich používať len preto, že sa to niekomu nepáči.
Klobúčiky môžu byť len krôčikom k dojčeniu priamo z prsníka. Nie sú odpoveďou na všetko a nemali by byť ani zvelebované ani hejtované.