Dudlík

24.06.2021

Tento mesiac stretávam mamičky s veľmi silnými príbehmi, ktoré ja sama ešte spracovávam v sebe... nie to ešte tieto mamičky. Dnes začnem tak zľahšie, no možno kontroverznejšie. Po bylinkách to bude asi tiež nával hejtov. Ale už som trošku viac obrnená. Dudlík je pre mňa zase téma, kde vidím zlatú strednú cestu.
Sú detičky, ktoré majú tak nevyzretý nervový systém, že by sme sa bez neho zbláznili. Naopak sú také, ktorým sa nasilu vtláča cumeľ a vypľúvajú ho.
1. Z dudlíka nič netečie. Ale môže dieťatko upokojovať natoľko, že bude namiesto častého vyprázdňovania a stimulácie prsníkov len dudlovať cumeľ. Ak Vám dieťatko začína ďasnami zakusovať do bradavky, môže byť práve na vine. Skúste potiahnuť palcom bradu dolu zakaždým zakusnutím pri prsníku a cumlík výrazne obmedziť alebo zahodiť.
2. Dudlík nie je jediný spôsob upokojovania. Keď prebaľujeme, kúpeme, obliekame, snažme sa upokojiť slovom, zvukom ššš, naučme ich trpezlivosti a nie zakaždým dať niečo do pusy, keď bábätko vydá nejaký nespokojný zvuk. Potom sa aj ľahšie cumlíka zbavíte, ak to nebude ON OFF na všetko.
3. Niekedy naopak okolie núti mamičky dať dudlík - už som sa stretla aj s tým, že lekárka sa vyslovene pýtala, prečo nemá dudlík? A že by mal mať.
Ak Vás blízki tlačia do cumlíka, tí istí budú v 1 roku krútiť hlavami, prečo ho ešte má a budú vás tlačiť do odučenia. (A najmä v roku pri zvyknutí si na dudlík to býva problém, pretože sa dieťatko ním upokojuje kvôli zúbkom).
4. Naozaj, ak sa dieťatko nevie ničím upokojiť a dudlík je záchrana, môže pomôcť ak už odmieta aj prsník. Naopak, keď problémy začnú odchádzať, pomaly znižujte pri bábätku dudlíkovanie, postupnými krokmi až k úplnej 0. 
Každému dieťatku a mamičke vyhovuje niečo iné. Nebuďte smutné ani nemajte pocity zlyhania. To, že si niekde prečítate, že sa niečo neodporúča, zrovna u vás nemusí vytvoriť problém a naopak treba sledovať, ak tento problém dudlík začne robiť. Sú detičky, ktoré sa spokojne bez problémov dojčia a majú dudlík a nie je ich teda málo. Dúfam, že som svojím príspevkom nikoho nepobúrila ♡ nebol to môj úmysel...