Držíte ho v náručí, a čo teraz?

14.04.2023

Držíte ho v náručí a myslíte si: "Čo teraz? Ako sa o neho postarám?"
Ak by som mala vymenovať stručne, "čo teraz" zhrnula by som to do 4 bodov. Každý z nich je dôležitý a jeden bez druhého by nefungovali.

1. Strava - jednak bábätko potrebuje papať (zvykne aj 8-15x denne niekedy 10 minút inokedy hodinu, niektoré deti sú tzv. hladinkári 🙃). Tento čas sa mení s pribúdajúcim vekom a spustením laktácie.
A ja potrebujem jesť - raňajky, desiata, obed, olovrant, večera a pokojne ešte niečo malé pred spaním. Telo potrebuje energiu na tvorbu mlieka, energiu na regeneráciu po pôrode a energiu pre fungovanie. Pitný režim by mal byť optimálny, nie nadmerný.
2. Oddych - keď neoddychujem energia sa presúva z tvorby mlieka a regenerácie tela iba do fungovania. Ideálne veľa driemať cez deň, všetko počká. Ak máte prvé bábätko doprajte si ho. Pri druhom to už také jednoduché byť nemusí... Rovnako bábätko spinká a rastie, ak mu to jeho telíčko dovolí (deti s refluxom alebo problémami spinkajú veľmi máličko).
3. Hygiena - moja musí byť 100%, umývame sa pri cikaní (v sprche, bidetom, popôrodnou sprškou), po každej stolici sa osprchujeme. Často si meníme vložky. Prsia si umývame iba čistou vodou. Rovnako bábätko potrebuje každodennú hygienu genitálií čistou vodou, celotelový kúpeľ alebo sprchu s vami v náručí aspoň 1 až 2x týždenne.
4. Prejavy lásky. Všetko je také rýchle. Nakojiť, prebaliť, odsať, sprcha, jeden kolotoč. Stávame sa strojmi v starostlivosti o bábätko, niečo málo venujeme starostlivosti o seba. Zabúdame na to, čo sme si vysnívali, keď boli naše deti ešte s nami jedno telo. Hladkať ich, pobozkať, objať, poľúbiť, celou silou sa nadýchnuť tej ich krásnej vône. Užívať si ich, mojkať a chápať ich. Často sme vzdialené od nich, nevieme sa na seba napojiť. Chce to často len jednoducho čaro dotyku a ich vône. Rozumieť ich zvukom, im pohybom vieme len pozorovaním a učením sa navzájom.


Za svoj život môžete mať niekoľko šestonedelí, ale vaše bábätko ho má jedno 🤍