Diastáza u novorodencov

14.04.2023

DIASTÁZA je rozostúpenie svalov brušnej steny v mieste linea alba (väzivo, ktoré spája ľavú a pravú stranu priameho brušného svalu) s morfologickým prejavom priameho brušného svalu. Laicky povedané - je oslabená brušná stena. Môže sa vyskytnúť ako u mamičky po pôrode, tak aj u novorodenca.
Príznaky:
👶🏼 pri ležaní na chrbte sa bruško rozleje do strán a vykukne kopček od pupčeka hore

👶🏼 dieťatko nevie "pásť baránky" na brušku
👶🏼 nepáči sa mu na brušku
👶🏼 má často problém s tlačením, kakaním
👶🏼 má časté bolesti bruška
👶🏼 neskôr môže vzniknúť reflux, mlieko sa vracia do úst
👶🏼 neskôr pri "pasení baránkov" robí dieťa lietadieľko (ruky a nohy dáva hore)
👶🏼 má problém s lozením
👶🏼 v staršom veku pri postoji je bruško vypuklé dopredu a rebrá sa rozostupujú
👶🏼 problémy s postavením chodidiel a členkov


🤱🏼Ako s diastázou pracovať?

Ak ste si vy alebo pediater všimli diastázu, treba navštíviť fyzioterapeuta. Používajú sa cviky na posilnenie brušnej steny, lepenie kineziotejpu, cvičenie Vojtovej metódy, kožné podráždenie, či neskôr dýchacie cvičenia. 🤱🏼 Dôležité je časté polohovanie dieťatka na bruško pod dozorom (pasenie baránkov). Pri manipulácii s bábätkom si dávame pozor na to, aby neviselo. Taktiež pri nosení v šatke a nosiči dbáme na čo najsprávnejšie nastavenie nosiča a utiahnutie šatky.

🤱🏼Vyhýbame sa ťahaniu za rúčky do sedu či častému a dlhému pobytu dieťatka v kresielku či vajíčku.
🤱🏼Či môže diastáza súvisieť s bolesťami bruška a kolikou nie je dokázané, avšak môžeme si všimnúť, že ak má dieťatko diastázu, často má aj bruškové problémy a naopak.
🤱🏼 Základom je nájsť dobrú fyzioterapeutku, ktorá Vám pomôže pracovať s týmto problémom už od začiatku a doma cvičiť cviky s dieťatkom, ktoré Vám ukáže na posilnenie brušnej steny.
🤱🏼Bruško môžete posilovať pri bežných rutinných činnostiach - prebaľujeme bábätko z boka na bok, obliekame ho z boka na bok, dávame ho častejšie posilovať brušné svaly na bruško.
"Samo sato" pri diastáze až tak neplatí...


Tento príspevok (ani ďaľšie na tomto blogu) neslúžia na diagnostiku)