Diastáza novorodencov

29.07.2020
DIASTÁZA je rozostúpenie všetkých svalov brušnej steny v mieste linea alba (väzivo, ktoré spája ľavú a pravú stranu priameho brušného svalu) s morfologickým prejavom priameho brušného svalu. Laicky povedané - je oslabená brušná stena. Môže sa vyskytnúť ako u mamičky po pôrode, tak aj u novorodenca.

 

Príznaky:

👶🏼 pri ležaní na chrbte sa bruško rozleje do strán

👶🏼 dieťatko nevie "pásť baránky" na brušku

👶🏼 nepáči sa mu na brušku

👶🏼 má často problém s tlačením

👶🏼 má časté bolesti bruška

👶🏼 neskôr môže vzniknúť reflux

👶🏼 celá váha dieťatka tlačí na hrudník

👶🏼 neskôr pri "pasení baránkov" robí dieťa lietadieľko (ruky a nohy dáva hore)

👶🏼 má problém s lozením

👶🏼 v staršom veku pri postoji je bruško vypuklé dopredu a rebrá sa rozostupujú

👶🏼 problémy s postavením chodidiel a členkov 


🤱🏼Ako s diastázou pracovať?

Ak ste si vy alebo pediater všimli diastázu, treba navštíviť fyzioterapeuta. Používajú sa cviky na posilnenie brušnej steny, lepenie kineziotejpu, cvičenie Vojtovej metódy, kožné podráždenie, či neskôr dýchacie cvičenia. 

🤱🏼 Dôležité je časté polohovanie dieťatka na bruško s dozorom (pasenie baránkov). Pri manipulácii s bábätkom dbáme na to, aby neviselo. Taktiež pri nosení v šatke a nosiči dbáme na čo najsprávnejšie nastavenie nosiča. Vyhýbame sa ťahaniu za rúčky do sedu či častému a dlhému pobytu dieťatka v kresielku či vajíčku. 

🤱🏼Či môže diastáza súvisieť s bolesťami bruška a kolikou nie je dokázané, avšak môžeme si všimnúť, že ak má dieťatko diastázu, často má aj bruškové problémy a naopak. 

🤱🏼 Základom je nájsť dobrú fyzioterapeutku, ktorá Vám pomôže pracovať s týmto problémom už od začiatku a doma cvičiť cviky s dieťatkom, ktoré Vám ukáže na posilnenie brušnej steny. 

Tento príspevok (ani ďaľšie na tomto blogu) neslúžia na diagnostiku.