Cudzinec

10.12.2021

Predstavte si, že ste cudzinec v neznámej krajine. Neovládate ich reč, ani oni vám nerozumejú. Nejedávate ich jedlá. Všetko je také chladné. Cítite sa stratený. Sám.Beznádejne. Plačete.
Doma ste boli vždy v bezpečí. Pri rozrušení vás upokojili, pohladili, objali. Jedli ste len jedlá, na ktoré ste boli zvyknutý. Cítili ste, že ste vždy vítaný a chcený, ľúbený a pochopený. Rozumeli ste, čo vám hovoria a boli ste vždy vypočutý.
Predstavte si ako vaše dieťatko pláva 9 mesiacov v bezpečí objatia vašej maternice. Pláva v teplej vodičke, v tmavej útulnej ulitke. Robí kotrmelce, usmieva sa, cmúľa palček, pije sladkú vodičku. Nepozná gravitáciu. Nikdy tu nie je hladné. Počuje vaše tlčúce srdce, váš hlas. Ak chce, komunikuje s vami, a vy ho pohladkáte, odpovedáte. Ste pri ňom nonstop. Cíti sa v bezpečí a milované.
Po pôrode sa narodí do oveľa studenšieho sveta, na aký je zvyknuté. Prestrihnú šnúru od ktorej bolo plne závislé. Musí sa prvý krát nadýchnuť a z pľúcnych mechúrikov vytlačiť tekutinu. Prestavuje sa krvný obeh, musí fungovať samostatne. Osušia, oblečú ho, zabalia, neskôr odlúčia od mamy. Všetky zvuky, dotyky, vône sú preň nové. Do očí mu svieti jasné svetlo. Pri manipulácii s ním má pocit, že spadne. Aby sa napapalo, musí sa prisať na veľký balón a sať tak silno, až ho bolia líčka. Musí sa naučiť udržať sa na prsníku, sať, prehĺtať a dýchať pri tom. Trávi zrazu v brušku mliečko a čím ďalej je ho viac a viac. Jeho bruško je zaťažené úplne inak, ako bolo zvyknuté. Musí kakať, a každé grgnutie je pre neho nová skúsenosť. To čo najlepšie pozná je mu zdialené celé metre.
Mama je stratená a bojí sa, že všetko robí zle. Že všetko kazí. A zďaľuje sa viac a viac. A ono ju tak potrebuje. Myslí si, že je stále hladné. Pritom mu je tak dobre, keď je pri nej. Saním si reguluje dych, tlkot srdca, metabolizmus, upokojuje sa a načerpáva novú silu.
My sme ten ich domov. Ich láska, ich bezpečie. Je na nás plne závislé, inak by neprežilo. Naše tíšenie šššš, dotyky, objatie, bozky, všetko je tak dôležité ako potrava, ktorú dostáva ♡ Je to až magické, ako niekedy málo stačí na upokojenie nášho dieťatka.
Pochopenie. Prijatie. Rešpekt. Láska. Bezpečie. To je to, čo teraz potrebuje.