Čo nás naučila naša menštruácia

19.12.2022

Čo nás naučila naša menštruácia o pôrode a šestonedelí?
1. Zvládať bolesť, nerbať ju kŕčovito, nebojovať proti nej. Čím viac sme v kŕči a bojujeme proti bolesti, tým je horšia. Bolesť pri menštruácii a začiatočné kontrakcie sú podobné. Cítime ich v podbrušku, krížoch, lýtkach. Čím sme bližšie k pôrodu, tým bolia intenzívnejšie.
2. Oddychovať. Učíme sa oddychovať a vnímať to, čo momentálne potrebujeme. Lebo či chceme alebo nie, náš svet sa spomalí.
3. Vnímam svoje telo, počúvam ho, ono ma naviguje do úľavovej polohy, ktorú potrebuje zaujať. Ja viem sama najlepšie, aká poloha to je.
4. Telo sa vie vyčistiť. Tak ako pri menštruácii, tak aj pred pôrodom, si môžete všimnúť, že sa telo čistí - preháňa nás.
5. Potrebujeme nabrať energiu, živiny, oddychovať, aby sme znovu nabrali silu.
6. Keď končí menštruácia, rovnako ako šestonedelie, čistíme sa, špiníme. Dokonca jeden deň už cítime, že to prestalo a na ďalší nás prekvapí opätovne.
7. Stresom si ju vieme oddialiť, zastaviť. Rovnako ako keď prídeme na pôrodnú sálu, zlakneme sa a kontrakcie sa zastavia. Pred operáciou som bola v strese, aby prišla a odišla, kým sa dostanem do nemocnice. Meškala vyše týždňa a pol. Operácia sa našťastie odložila pre chorobu lekára.
8. Vieme si ju v niektorých prípadoch aj vyprovokovať dráždením bradaviek, stimuláciou, orgazmom, rovnako ako kontrakcie pri pôrode.
9. Potrebujeme telo držať v teple.
10. Vie, kedy má prísť opäť po pôrode. Ak je telo vyšťavené, v strese, rozhádzané, potrebuje čas, aby znovu prišla. Aby sme prestali tlačiť "na pílu".